2/28/2010

Chole chaat. Naan.

Chaat znaczy "dobre, ze palce lizać'. Dla mnie własnie taka jest kuchnia indyjska. Uwielbiam indyjskie przyprawy (np. imbir, kolendra, czarnuszka, curry, kardamon, kmin, chilli, cynamon itp itd) jak i produkty wchodzące w skład dań kuchni indyjskiej: soczewica, ciecierzyca, mleko kokosowe, ser paneer... Podczas przygotowywania dań indyjskich zazwyczaj podpraza się przyprawy, by bardziej wydobyc ich właściwy smak. Polecam bardzo łatwe w przygotowaniu, jednogarnkowe danie z ciecierzycy i pomidorów. Smaczne i sycące. Chole chaat mozna podac z indyjskim chlebkiem naan.

Przepis pochodzi z książki 'Szczypta smaku... Indie' wyd. wega delbana.


Chole chaat - składniki:
225g ciecierzycy
2 łyzki oleju
1/2 posiekanej cebuli (uzyłam czerwonej)
1 łyzeczka mielonej kolendry
1 łyzeczka mielonego kminu
1/4 łyzeczki mielonej kurkumy
1 łyzeczka garam masala
2 cm kawałek imbiru (starty)
1 papryczka chilii, drobno posiekana
200g pomidorów z puszki

Przygotowanie:
Ciecierzycę moczyć w garnku z 1 l wody przez kilka godzin (np. przez noc lub od rana do obiadu). Kiedy napęcznieje, wstawić garnek na gaz, zagotować, zmiejszyć gaz i gotować ok. 1,5h, az ciecierzyca zmięknie. Po ugotowaniu osączyć ciecierzycę z płynu (zachować 1/2 szkl. płynu). Pół szklanki ciecierzycy rozgnieść na pastę. Rondel/patelnię o grubym dnie ustawić na małym ogniu i rozgrzać olej. Wrzucić cebulę, podsmażyć do zrumienienia. Dodać przyprawy: kolendrę, kmin, kurkumę, garam masala. Smażyć 1 min. Dodać 1/2 szkl. płynu z gotowania ciecierzycy, imbir, chilli i pomidory. Dodać pastę z ciecierzycy i pozostałą ciecierzycę. Zagotować, zmniejszyć ogień. Gotować całość bez przykrycia, co jakiś czas mieszając, aż do częściowego zredukowania płynu (5-10 min).



Chlebek naan - składniki (na 5 chlebków):
250g mąki pszennej
150ml ciepłego mleka
1 łyzeczka suszonych lub 7,5g swiezych drozdzy
1/4 lyzeczki proszku do pieczenia
1/4 lyzeczki soli
1 jajko
1 lyzka oleju lub ghee
100 ml gęstego jogurtu naturalnego
czarnuszka do posypania

Przygotowanie:
Mąkę przesiać do miski, dodać drozdze, proszek do pieczenia, sól. W drugiej misce wymieszać jajko, olej, jogurt i 125 ml mleka. Przelać do mąki i dobrze wymieszać. Jeśli ciasto będzie zbyt suche dodać jeszcze pozostałe 25 ml mleka (jeśli będzie zbyt luźne, dodać trochę mąki). Wyrabiać ciasto przez 5 minut, az będzie elastyczne i gładkie. Włożyć do wysmarowanej olejem miski, przykryć wilgotną ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu, przekłuć ciasto, ponownie chwilę pougniatać, podzielić na porcje (~5). Formowac płaskie placki. Chlebki poukładać na wysmarowanej tłuszczem blasze, ponakłuwać widelcem i posypać czarnuszką. Piekarnik nagrzać do 200 st. C, na dnie piekarnika ustawić blachę wypełnioną wodą (dla utrzymania odpowiedniej wilgotności, zeby chlebek nie wysychal). Piec na najwyzszej półce piekarnika przez 7 min, później przewrócić na 2 stronę i piec jeszcze 5 minut. Po wyjęciu z piekarnika przykryć ściereczką i położyć w ciepłym miejscu.


Smacznego!

3 komentarze:

Ania Włodarczyk vel Truskawka pisze...

Tez mam te książkę, baaardzo apetyczna. I naan tez lubię, koniecznie posypany czarnuszką! Ja go sobie nadziewałam mozarellą i pomidorem (a, bazylia tez była) i w ten oto sposób powstawała pyszna profanacja dwóch kuchni :)

An pisze...

Naan wygląda idealnie! Ja najbardziej lubię z masłem i czosnkiem. Duuużo czosnku;)

Kasia pisze...

Aniu, dziękuję :) ja najbardziej lubię z czarnuszką